Мета: навчальна - знайомити і зацікавити дітей
російською музикою; підвести
дітей до усвідомлення, що не існує
неперборних меж між музикою українського та російського народів; дати інформацію про розміщення нот на
нотному стані та музичних інструментах; збагатити музично-слуховий
досвід дітей новими творами; допомогти учням відчути й усвідомити інтонаційні
особливості, своєрідність мелодій українського та російського народів;
розвивальна – розвивати творчі здібності дітей шляхом вокально- хорових та ритмічних
навичок;
навчити
дітей складати вірші та мелодії;
розвивати
навички гри на музичних та шумових інструментах;
навчити
художньо виконувати легкі музичні твори.
виховна – виховувати повагу до музичних цінностей різних народів; мелодійності,
ліричності, лагідності, співчуття, доброти, шани до батьків та Батьківщини.
Обладнання: музична література: збірники пісень українських та зарубіжних авторів,
фонотека, баян, дитячі музичні та шумові інструменти: ксилофони, металофони,
бубон, трикутник, кастаньєти, мара каси, дзвіночки, DVD-плеєр, телевізор, ноутбук.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
Звучить музичне
привітання. Урок розпочинається піснею «Дружба»
2. «Мозковий штурм»
Вчитель: Ми продовжуємо нашу подорож в країну Музики. В країну, де живуть чарівні
звуки, які створюють чарівні мелодії. Мелодії в нашому уявленні створюють
картинки, які ми називаємо музичними образами. Діти як ви думаєте: в нашій
країні живуть пісні , танці, марші тільки українського народу? Чи тут є місце і
нашим друзям – пісням, танцям, маршам інших народів?
Після обговорення цього питання з`ясовується, що в
нашій країні Музика живуть і пісні і танці, марші інших народів, мелодії яких
мають і спільні і відмінні риси з українськими мелодіями. Як у музиці
українського народу так і в музиці російського народу виражені почуття, думки,
бажання. І ми недаремно розпочали наш урок піснею про «Дружбу», тому, що дружба
між людьми, між народами збагачує життя, додає упевненості і сили. Щоб наша
дружба була ще міцнішою ми повинні розуміти, поважати культуру і мистецтво
інших народів.
3.Проблемне питання
Вчитель: Ми з`ясували, що в
нашій країні Музика живуть не тільки українські пісні, танці, марші, але й
музика інших народів. Як ви думаєте, якою можу бути тема сьогоднішнього уроку.
Діти пропонують назву
теми уроку по змісту подібні до реальної.
4.Оголошення теми уроку
Вчитель оголошує тему уроку і пропонує дітям
познайомитися із музикою двох братніх
народів: українського і російського.
5.Слухання музики.
-Сьогодні на уроці ми будемо знайомитись із танцями двох братніх народів.
Вам необхідно визначити спільні й відмінні риси звучання танців та дати
відповідь на запитання:
Вам необхідно визначити спільні й відмінні риси звучання танців та дати
відповідь на запитання:
Яким саме народам
належить той чи інший танець? (Український та російський народи).
-
Так,
діти, правильно, український народний танець називається "Гопак
-
А другий
танець, із близькою для української музики мелодії, називається російський народний танець "Барыня".
Запропонувати дітям виконати
танцювальні рухи під цей танок.
Доцільно показати
репродукції із зображенням українських і російських народних костюмів, інструментів.
Вчитель: Чи можна зробити висновок, що між
музикою різних народів немає непереборних меж. Так, тому що ми, не перетинаючи кордонів ознайомилися з музикою українського і російського народів, і можемо стверджувати, що між музикою
різних народів немає непереборних меж.
6.Розвиток творчої уяви
Практична вправа (рольова гра)
Вчитель пояснює, як записуються звуки на нотному
стані і де вони знаходяться на музичних інструментах. Вони називаються: до, ре,
мі, фа, соль, ля, сі, до.
Вчитель пояснює, що серед звуків є стійкі:
1,3,5 й нестійкі: 2,4,6,7. Коли
композитор складає мелодії він використовує як стійкі так і нестійкі звуки.
Діти вивчають
розташування звуків на музичних інструментах і знаходять та
запам’ятовують серед них стійкі і
нестійкі ступені.
Вчитель: ви вже знаєте, що між музикою
різних народів немає непереборних меж. Ми також можемо виконувати на наших
музичних інструментах мелодії і пісні різних народів. Наприклад: «Ой лопнув
обруч» - українська народна пісня, «Во саду ли, во городе» - російська народна
пісня. Вчитель демонструє гру цих пісень на металофоні та ксилофоні. І знову ви
бачите, що між музикою різних народів немає непереборних меж. Ці мелодії ми
будемо вчитися грати на наступних уроках.
7.Розвиток
вокально-хорових навичок
Розспівка. Починається на склад «ду»,
«мо», «ма», що переходить в спів пісні
«Дудочка», «Пастушок», в яких домінує спів на голосну «у», яка добре розвиває
природнє звучання голосового апарату.
Ознайомлення та вивчення української народної пісні «Грицю, Грицю, до
роботи», російської пісні з мультфільму «Приключения кота Леопольда» - «Если
добрый ты». Знову ви бачите, що між піснями різних народів немає непереборних
меж. Ми співали і українську, російську пісні – це ще раз стверджує тему нашого
уроку.
Діти читають тему уроку, яка є головним висновком всіх видів
діяльності на уроці.
8.Рефлексія
Вчитель: Сьогоднішній
урок пройшов дуже продуктивно. Ми розпочали нову і дуже цікаву тему, зрозуміли,
що між музикою нашого народу і музикою інших народів немає непереборних меж.
Музику інших народів ми можемо виконувати як на музичних інструментах, так
співати пісні інших народів і слухати їх пісні і танці не перетинаючи кордони
цих країн. Ми також познайомилися з розташуванням звуків на музичних
інструментах, вивчили стійкі та нестійкі ступені, і навіть побували на концерті
артистів нашого класу. Ви добре співали пісні, точно передаючи настрій і
характер, показуючи майстерність, а глядачі продемонстрували вміння
насолоджуватися музикою.
Вчитель: Урок
закінчено. До побачення, діти!
Звучить музичне
прощання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий