Мета: навчальна -
знайомити і зацікавити дітей українською та білоруською
музикою; підвести дітей до усвідомлення, що не існує неперборних меж між
музикою українського та білоруського народів; дати інформацію про розміщення
нот на нотному стані та музичних інструментах; збагатити музично-слуховий
досвід дітей новими творами; допомогти учням відчути й усвідомити інтонаційні
особливості, своєрідність мелодій українського та білоруського народів;
розвивальна - розвивати творчі здібності дітей шляхом
вокально-хорових та ритмічних навичок;
навчити дітей складати вірші та мелодії; розвивати навички гри на музичних
та шумових інструментах; навчити художньо виконувати легкі музичні твори.
виховна - виховувати повагу до музичних цінностей різних народів;
мелодійності, ліричності, лагідності, співчуття, доброти, шани до батьків та
Батьківщини.
Обладнання, музична
література: збірники пісень українських та зарубіжних авторів, фонотека, баян,
дитячі музичні та шумові інструменти: ксилофони, металофони, бубон, трикутник,
кастаньєти, мара каси, дзвіночки, DVD-плеєр,
телевізор, ноутбук.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
Звучить музичне привітання. Урок розпочинається піснею «Дружба»
2. «Мозковий штурм»
Вчитель: Ми продовжуємо
нашу подорож в країну Музики. В країну, де живуть чарівні звуки, які створюють
чарівні мелодії. Мелодії в нашому уявленні створюють картинки, які ми називаємо
музичними образами. Діти як ви думаєте: в нашій країні живуть пісні, танці,
марші тільки українського народу? Чи тут є місце і нашим друзям - пісням,
танцям, маршам інших народів?
Після обговорення цього питання з'ясовується, що в нашій країні Музика
живуть і пісні і танці, марші інших народів, мелодії яких мають і спільні і
відмінні риси з українськими мелодіями. Як у музиці українського народу так і в
музиці білоруського народу виражені почуття, думки, бажання. І ми недаремно
розпочали наш урок піснею про «Дружбу», тому, що дружба між людьми, між
народами збагачує життя, додає упевненості і сили. Щоб наша дружба була ще міцнішою
ми повинні розуміти, поважати культуру і мистецтво інших народів.
3.Проблемне питання
Вчитель: Ми з'ясували, що в нашій країні Музика живуть не тільки українські
пісні, танці, марші, але й музика інших народів. Як ви думаєте, якою можу бути
тема сьогоднішнього уроку. Діти пропонують назву теми уроку по змісту подібні
до реальної.
4.0голошення теми уроку
Вчитель оголошує тему уроку і пропонує дітям познайомитися із музикою двох
братніх народів: українського і білоруського.
5.Слухання музики.
- Сьогодні на уроці ми будемо
знайомитись із танцями двох братніх народів. Вам необхідно визначити спільні й
відмінні риси звучання танців та дати відповідь на запитання: Яким саме народам
належить той чи інший танець? (Український та
білоруський народи).
- Так, діти, правильно, український
народний танець називається "Гопак
- А другий танець, із близькою для
української музики мелодії, називається білоруський народний танець
"Бульба".
- А що таке бульба на білоруській
мові? (Картопля) Запропонувати дітям виконати танцювальні рухи під цей танок.
Доцільно показати репродукції із зображенням українських і білоруських
народних костюмів, інструментів.
Вчитель: Чи можна
зробити висновок, що між музикою різних народів немає непереборних меж. Так,
тому що ми, не перетинаючи кордонів ознайомилися з музикою українського і
білоруського народів, і можемо стверджувати, що між музикою різних народів
немає непереборних меж.
6.Розвиток творчої уяви
Практична вправа (рольова гра)
Діти повторюють, як записуються звуки на нотному стані і де вони
знаходяться на музичних інструментах. Вони називаються: до, ре, мі, фа, соль,
ля, сі, до.
Вчитель пояснює, що серед звуків є стійкі: 1,3,5 й нестійкі: 2,4,6,7. Коли
композитор складає мелодії він використовує як стійкі так і нестійкі звуки.
Діти вивчають розташування звуків на музичних інструментах і знаходять та
запам'ятовують серед них стійкі і нестійкі ступені.
Вчитель: Зараз ми уявимо, що ми композитори, і на складені вдома вірші
підберемо мелодії.
Наступним завданням є складання мелодії.
Діти демонструють складені мелодії, уявляючи себе композиторами.
Вчитель: ви вже знаєте, що між музикою різних народів немає непереборних
меж. Ми також можемо виконувати на наших музичних інструментах мелодії і пісні
різних народів. Наприклад: «Ой лопнув обруч» - українська народна пісня,
«Перепілонька» - білоруська народна пісня. Вчитель демонструє гру цих пісень на
металофоні та ксилофоні. І знову ви бачите, що між музикою різних народів немає
непереборних меж. Зараз ми познайомимося з цими мелодіями і розпочнемо вчитися
грати їх на інструментах.
7. Розвиток вокально-хорових навичок
Розспівка. Починається на склад «ду», «мо», «ма», що переходить в спів
пісні «Дудочка», «Пастушок», в яких домінує спів на голосну «у», яка добре
розвиває природне звучання голосового апарату.
Продовжуємо вивчення української народної пісні «Грицю, Грицю, до роботи»,
російської пісні з мультфільму «Приключения кота Леопольда» - «Если добрый
ты», розпочинаємо вчити білоруську народну пісню «Перепілонька» Підвисновок
Знову ви бачите, що між піснями різних народів немає непереборних меж. Ми
співали і українську, білоруську, російську пісні - це ще раз стверджує тему
нашого уроку. Діти читають тему уроку, яка є головним висновком всіх видів
діяльності на уроці.
8.Рефлексія
Вчитель: Сьогоднішній урок пройшов дуже продуктивно. Ми продовжили дуже
цікаву тему, зрозуміли, що між музикою нашого народу і музикою інших народів
немає непереборних меж. Музику інших народів ми можемо виконувати як на
музичних інструментах, так співати пісні інших народів і слухати їх пісні і
танці не перетинаючи кордони цих країн. Ми почали складати мелодії для гри на
музичних інструментах. Навіть побували на концерті артистів нашого класу. Ви
добре співали пісні, точно передаючи настрій і характер, показуючи майстерність
при складанні мелодій і грі на інструментах, а глядачі продемонстрували вміння
насолоджуватися музикою.
Вчитель: Урок закінчено. До побачення, діти!
Звучить музичне прощання
Комментариев нет:
Отправить комментарий