Мета: навчальна - знайомити і зацікавити дітей українською
та грузинською музикою; підвести дітей до усвідомлення, що не існує неперборних
меж між музикою різних народів; дати інформацію про розміщення нот на нотному
стані та музичних інструментах;
розвивальна - розвивати творчі здібності дітей шляхом вокально-хорових
та ритмічних навичок; навчити дітей складати вірші та мелодії;
розвивати навички гри на музичних та шумових інструментах;
навчити художньо виконувати легкі музичні твори.
виховна- виховувати повагу до музичних цінностей різних
народів; мелодійності, ліричності, лагідності, співчуття, доброти, шани до
батьків та Батьківщини.
Обладнання: музична література: збірники пісень українських та
зарубіжних авторів, фонотека, баян, дитячі музичні та шумові інструменти:
ксилофони, металофони, бубон, трикутник, кастаньєти, мара каси, дзвіночки, DVD-ппеєр, телевізор, ноутбук.
Хід
уроку.
1. Організаційний момент.
Звучить музичне привітання. Урок розпочинається піснею «Дружба»
2. «Мозковий штурм»
Вчитель: Ми продовжуємо
нашу подорож в країну Музики. В країну, де живуть чарівні звуки, які створюють
чарівні мелодії. Мелодії в нашому уявленні створюють картинки, які ми називаємо
музичними образами. Діти як ви думаєте: в нашій країні живуть пісні, танці,
марші тільки українського народу? Чи тут є місце і нашим друзям - пісням,
танцям, маршам інших народів? Після обговорення цього питання з'ясовується, що
в нашій країні Музика живуть і пісні і танці, марші інших народів, мелодії яких
мають і спільні і відмінні риси з українськими мелодіями. Як у музиці
українського народу так і в музиці інших народів виражені почуття, думки,
бажання. І ми недаремно розпочали наш урок піснею про «Дружбу», тому, що дружба
між людьми, між народами збагачує життя, додає упевненості і сили. Щоб наша
дружба була ще міцнішою ми повинні розуміти, поважати культуру і мистецтво
інших народів.
3.Проблемне питання
Вчитель: Ми з'ясували, що в нашій країні Музика живуть не тільки українські
пісні, танці, марші, але й музика інших народів. Як ви думаєте, якою можу бути
тема сьогоднішнього уроку.
Діти пропонують назву теми уроку по змісту подібні до реальної.
4.Оголошення теми уроку
Вчитель оголошує тему уроку і пропонує дітям познайомитися із музикою двох
різних народів: українського і грузинською.
5.Слухання музики.
- Сьогодні на уроці ми будемо знайомитись із танцями двох різних народів.
Вам необхідно визначити спільні й відмінні риси звучання танців та дати
відповідь на запитання:
Яким саме народам належить той чи інший танець? (Український та грузинський
народи).
- Так, діти, правильно, український
народний танець називається "Гопак",
а грузинський народний танець називається "Лезгінка".
При повторному слуханні зверніть увагу на важливу роль ударних інструментів
у «Лезгінці». Запропонувати дітям виконати танцювальні рухи під цей танок.
Доцільно показати репродукції із зображенням українських і грузинських
народних костюмів, інструментів.
Вчитель: Чи можна
зробити висновок, що між музикою різних народів немає непереборних меж. Так,
тому що ми, не перетинаючи кордонів ознайомилися з музикою українського і грузинського
народів, і можемо стверджувати, що між музикою різних народів немає
непереборних меж.
6.Розвиток творчої уяви Практична
вправа (рольова гра)
Діти повторюють, як записуються звуки на нотному стані і де вони
знаходяться на музичних інструментах. Вони називаються: до, ре, мі, фа, соль,
ля, сі, до.
Вчитель пояснює, що серед звуків є стійкі: 1,3,5 й нестійкі: 2,4,6,7. Коли
композитор складає мелодії він використовує як стійкі так і нестійкі звуки.
Вчитель: Зараз ми уявимо, що ми композитори, і на складені вдома вірші
підберемо мелодії.
Наступним завданням є складання мелодії.
Діти демонструють складені мелодії, уявляючи себе композиторами.
Вчитель: ви вже знаєте,
що між музикою різних народів немає непереборних меж. Ми також можемо
виконувати на наших музичних інструментах мелодії і пісні різних народів.
Наприклад: «Ой лопнув обруч» - українська народна пісня, «Перепілонька» -
білоруська народна пісня, «Суліко» - грузинська народна пісня, і знову ви
бачите, що між музикою різних народів немає непереборних меж. Зараз ми
продовжимо грати ці пісні на інструментах.
7.Розвиток вокально-хорових
навичок
Розспівка. Починається на склад «ду», «мо», «ма», що переходить в спів
пісні «Дудочка», «Пастушок», в яких домінує спів на голосну «у», яка добре
розвиває природне звучання голосового апарату.
Продовжуємо вивчення української народної пісні «Грицю, Грицю, до роботи»,
російської пісні з мультфільму «Приключения кота Леопольда» - «Если добрый ты»,
білоруської народної пісні «Перепілонька», розпочинаємо вчити грузинську
народну пісню «Суліко»
Підвисновок Знову ви бачите, що між піснями різних народів немає
непереборних меж. Ми співали і українську, білоруську, російську, грузинську
пісні - це ще раз стверджує тему нашого уроку. Діти читають тему уроку, яка є
головним висновком всіх видів діяльності на уроці.
8. Виконання пісень та гра на
музичних інструментах (рольова гра - концерт)
Вчитель оголошує, що в клас завітали артисти. Діти уявляють себе і
артистами і глядачами в Будинку Культури. Звучать пісні: «Пісня про маму»,
«Пісня про Новий Рік», «Вчителі» . Діти виконують «Перепілоньку» і «Ой лопнув
обруч» на музичних інструментах.
9.Рефлексія
Вчитель: Сьогоднішній
урок пройшов дуже продуктивно. Ми продовжили дуже цікаву тему, зрозуміли, що
між музикою нашого народу і музикою інших народів немає непереборних меж.
Музику інших народів ми можемо виконувати як на музичних інструментах, так
співати пісні інших народів і слухати їх пісні і танці не перетинаючи кордони
цих країн. Ми продовжили складати мелодії на свої вірші, Навіть побували на
концерті артистів нашого класу. Ви добре співали пісні, точно передаючи настрій
і характер, показуючи майстерність при складанні мелодій і грі на інструментах,
а глядачі продемонстрували вміння насолоджуватися музикою.
Вчитель: Урок
закінчено. До побачення, діти!
Звучить музичне прощання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий